Tytuł Filiżanka KPM Berlin 1849 r. | Weduta Pawłowiczki
Datowanie XIX / Filiżanka oznaczona sygnaturą wytwórni z okresu 1849-1870 r. (znak nr 218 wg Röntgena). Spodek dobierany z sygnaturą KPM Wałbrzych z okresu 1855-1899 r. (nr 707 wg EŚP)
Autor nieznany
Pochodzenie Berlin, Niemcy
Marka Königliche Porzellan Manufaktur (1763 - 1918)
Technika wypalana; złocenia; ręcznie malowana
Zdobienia Dekoracja malarska wykonana poza zakładem (tzw. hausmalarei). Weduta o wymiarach 12x7x5 cm, bez kartusza.
Wymiary Filiżanka wysokość 5,7 cm, średnica 9 cm; spodek średnica 15 cm
Typ Filiżanka
Forma/Model Wyrób z dość grubej ale przeświecalnej białej porcelany. Spodek prosty okrągły, dekorowany jedynie złotem na bordiurze (pasmo „wiszących trójkątów”). Filiżanka w starym fasonie „miśnieńskim”, gruszkowata z uchwytem w postaci zawiniętych gałązek. Krawędź pofałdowana, z płytkim reliefem poniżej oraz złoceniami (szeroki pas wewnątrz). Złotem zdobione również uszko oraz podstawa.
Autor zdjęć Tomasz Żur - Old Stuff
Właściciel Prywatne zbiory
Informacje dodatkowe Przedstawia widok miasta od strony wschodniej. Z przedstawionych zabudowań
zidentyfikowano jedynie budynek na trzecim planie z wieżyczką po środku. Jest to nieistniejący
obecnie budynek domu modlitewnego braci morawskich, sprowadzonych do Pawłowiczek w 1779 r
przez Fryderyka Wielkiego. Przedstawienie źródłowe nierozpoznane, aczkolwiek weduta zbliżona do
litografii Gnadenfeld von der Ost. Seite wydanego przez W. F. Neuhäusser w 1820 r. Przez długi czas
miejscowość funkcjonowała w niezmienionym kształcie.
Identyfikator - Numer inwentarza cmp1507